Kanárské ostrovy

Home/O Tenerife/Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy

Základní informace

  • Kanárské ostrovy se skládají ze 7 hlavních a několik dalších menších ostrovů.
  • Kanárské ostrovy leží v Antlatském oceánu u pobřeží Afriky.
  • Vznik Kanárských ostrovů je spojen se sopečnou činností.
  • Kanárské ostrovy jsou součástí Španělského království, mají tedy stejného krále, zákony atd.
  • Platí se zde Eurem. Jezdí se vpravo stejně jako v ČR.
  • Celkový počet obyvatel na Kanárských ostrovech je okolo 2 miliónů obyvatel.
  • Největšími ostrovy jsou Tenerife, Fuenteventura, Gran Canaria (řazeno podle rozlohy). Každý z ostrovů má trošku odlišné nářečí španělštiny.

Něco z historie

Název Kanárské ostrovy vznikl ze slova “canis”, v překladu pes. Na wikipedii je uvedeno, že podle legendy dříve ostrov hlídali obrovský psi.

Souvislost s oblíbenými ptáčky kanárky vznikla až po sléze, díky jejich zdejšímu hojnému výskytu.

Gaunčové

Původními obyvateli byli tzv. Gaunčové. Označil bych je za mix mezi indiány a kromaňonci. Někdo říká, že již vyhynuli, jiné zdroje zmiňují, že jich přežilo do dnešní doby jen pár. Jak vypadli znázorňují sochy v poutním měste Candelaria. Jejich původ se datuje k tisíci let před naším letopočtem. V 15. století pak obsadili ostrov Španělé a snažili se je překonvertovat na křesťanskou víru. Zajímavě se zde kříží informace z wikipedie, kde je uvedeno, že ve městě Candelaria je vystaven obraz Panny Marie, který byl nalezen samotnými Gaunči ještě před příchodem Španělů. Vzhledem k tomu, že Gaunčové měli prý své vlastní bohy, jedná se zřejmě o omyl.

Počasí na Kanárských ostrovech

Kanárské ostrovy mají své vlastní mikroklima. V jeden jediný den se můžete opalovat na pláži při teplotách kolem 24 °C, vidět rozkvétající rostliny jako při prvních jarních dnech, zažít chladné podzimní mrholení a když to se posteskne po koulovačce, tak si vyšplháte na Teide, kde najdete i ten sníh.

Více o počasí na Tenerife